Nawozy w formie zawiesinowej są nową generacją płynnych nawozów przeznaczonych do szerokiego stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie. Nawozy te można stosować przedsiewnie na przygotowane powierzchnie rolne (pola uprawione) jak i na ścierniska. Nawozy zawiesinowe charakteryzują się płynną konsystencją, zachowując przy tym wysoką koncentrację składników nawozowych. Przeznaczone są one do nawożenia większości rośli uprawnych. Szczególnie korzystne jest stosowanie nawozów zawiesinowych pod takie uprawy jak rzepak, buraki cukrowe, zboża, kukurydza, rośliny strączkowe oraz użytki zielone – łąki, pastwiska. Nawożenie w formie płynnej najbardziej rozpowszechnione jest w USA, Izraelu i wielu krajach Europy (Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Belgia, Holandia, Czechy). W USA ponad 60% stosowanych nawozów to nawozy w formie płynnej. Duża popularność i bardzo szybki rozwój nawożenia w formie zawiesinowej w wielu krajach wysoko rozwiniętych, związany jest z szeregiem zalet jakimi charakteryzuje zastosowanie nawozów tego typu.

Radykalne zwiększenie, w porównaniu z nawozami stałymi, dokładność dawkowania składników nawozowych na uprawę

Zastosowanie nawozów w płynnej formie pozwala na niemal idealnie równomierne rozprowadzenie stosowanego nawozu na polu. Dzięki temu w każdym miejscu takiego areału, rośliny mają dostarczoną identyczną ilość składników nawozowych. Skutkuje to równomiernym kiełkowaniem, wzrostem i plonowaniem. Taki stan rzeczy przekłada się następnie na uzyskiwanie wyższych plonów i podniesienie opłacalności ekonomicznej działalności rolniczej. Innym bardzo istotnym skutkiem zwiększenia równomierności rozprowadzenia nawozu na uprawę jest ograniczenie strat, związanych z wymywaniem i ulatnianie się. Daje to wymierne skutki ekonomiczne w postaci poprawa rentowności działalności rolniczej jak i ekologiczne związane z ograniczeniem zanieczyszczania gleby, wody i powietrza.

Mechanizacja procesu magazynowania, transportu, przeładunku i aplikacji

Zastosowanie zbiorników, pomp oraz opryskiwaczy, w praktyce pozwala na istotne ograniczenie czasu, wydatku pracy i kosztów nawożenia. Wykorzystując niewielką ilość sprzętu, można w taki sposób zaplanować proces nawożenia, aby obsługiwało go nie więcej niż 2 pracowników. Nawożenie w formie zawiesinowej jest bardzo wydajne. Dzienna norma wielkości areału, dla którego możliwa jest aplikacja nawozów zawiesinowych wynosi do 100 hektarów. Przy wielkości gospodarstwa 300 ha, optymalny czas aplikacji może wynieść 3 dni robocze.

Dostosowanie składu nawozu do wymogów poszczególnych upraw

Zastosowanie nawozów w formie płynnej pozwala na dużą elastyczność podczas konfiguracji składu. Praktycznie dla każdej uprawy, uwzględniając zarówno zasobność pola jak i rodzaj planowanego zasiewu, można dostosować odpowiednią mieszankę nawozową. Dotyczy to zarówno makroskładników (azot, fosfor, potas) jak i mikroskładników oraz innych stosowanych łącznie z nawozem substancji.

Połączenie zabiegów nawożenia z chemiczną ochroną roślin

W przypadku stosowania nawozów w formie płynnej, możliwe jest zastosować łącznie nawóz, wybranych środków ochrony roślin, stymulatorów. Jednokrotna aplikacja pozwala na znaczące oszczędności czasu i pieniędzy.

Eliminacja niekorzystnych zjawisk, związanych ze stosowaniem nawozów stałych

Nawozy zawiesinowe są nowoczesną i popularną w krajach wysokorozwiniętych formą nawożenie, ponieważ pozwalają wyeliminować wiele problemów technicznych i ekologicznych takich jak: zjawisko pylenia występujące podczas wysiewu nawozów pylistych (wapno, superfosfat), konieczność stosowania opakowań jednorazowych (worki, big bagi), wrażliwość nawozów stałych na zawilgocenia (zbrylanie się) czy groźba wybuchowości saletry amonowej.

 

Charakterystyka nawozów zawiesinowych